Ev Sahipliği Yaptığımız Toplantılar

 • 19. EFC Genel Kurul ve Konferansı, 29 - 31 Mayıs 2008, Istanbul, Türkiye

  Merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Vakıflar Merkezi’nin (EFC) dünyadan birçok saygın vakfı ve kurumsal bağışçıyı bir araya getiren Genel Kurul ve Konferansı’nın 19’uncusu, 29–31 Mayıs 2008 tarihinde TÜSEV’in ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleşti. Konferans ve Genel Kurul, küresel bağlamda vakıflar ve bağışçılar için yılın en önemli etkinliği sayılmakta, katılımcılarına bilgi paylaşımı ve ortaklıklar kurmaları için elverişli bir ortam sağlamaktadır. Aralarında Ford, Rockefeller, Carnegie Vakıfları da bulunan 650’yi aşkın vakıf, konferansta her sene değişik bir tema çerçevesinde Avrupa’da ve küresel bazda sosyal yatırımdaki son eğilimleri tartışmakta, özel sektör ve kamu sektörü temsilcileri ile buluşmaktadır. Geçtiğimiz senelerde Brüksel, Budapeşte, Atina ve Lizbon gibi Avrupa başkentlerinde gerçekleşen Konferans; 2007 yılında Madrid’de gerçekleşen, “Avrupa Vakıfları: Küresel Filantropinin Önündeki Yeni Engeller” başlığı altında toplandı. 

   

   

 • STK Etkin Kalkınma Açık Forumu 1.Küresel Forumu 28-30 Eylül 2010

  70 ülkeden sivil toplum, hükümet ve bağış kuruluşları 28-30 Eylül tarihlerinde gerçekleşen STK Etkin Kalkınma Açık Forumu 1. Küresel Kongresi (Open Forum for CSO Development Effectiveness) için İstanbul’da biraraya geldi. New York’ta yapılan Milenyum Kalkınma Hedefleri Zirvesinin yarattığı hayalkırıklığının ardından, sivil toplum temsilcileri kalkınma etkinliği prensipleri stratejisinin belirlenmesi için olumlu bir adım attılar. STK Etkin Kalkınma Açık Forumu 70 ülkeden temsilcisinin oy birliği ile STK kalkınma etkinliği üzerinde anlaştığını bildirmekten mutluluk dıymaktadır. 200 katılımcıya açılış konuşmasında hitap eden PRIA Başkanı Dr. Rajesh Tandon, Açık Forum sürecini “uygun, acil ve kritik” olarak nitelendirdi.
   

 • Türk Vakıfları Avrupa Vakıf Haftası Etkinlikleri, 31 Mayıs- 4 Haziran 2010, Belçika

  Avrupa Vakıflar Merkezi’nin (European Foundation Centre-EFC) 31 Mayıs-4 Haziran 2010 tarihlerinde Brüksel’de ilk kez düzenlediği Avrupa Vakıf Haftası kapsamında önde gelen vakıflarımız bir araya gelerek “Türk Vakıfları: Yeni Ufukların Hizmetinde Eski bir Gelenek” başlığı altında bir dizi etkinlik gerçekleştirmiştir. TÜSEV öncülüğünde hazırlanan etkinlikler Aydın Doğan Vakfı, Kıbrıs Vakıflar İdaresi, Sabancı Vakfı ve Vehbi Koç Vakfı mali desteği ile hayata geçirilmiştir. Etkinliklere Türkiye’den Hüsnü M. Özyeğin Vakfı, Mess Eğitim Vakfı, Lösemili Çocuklar Vakfı ve Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı temsilcileri de katılmıştır.

 • ISTR Uluslararası Konferansı Ev Sahipliği, 7 - 10 Temmuz 2010, İstanbul

  Sivil toplum alanında araştırma yapan akademisyen, enstitü, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getiren Uluslararası Üçüncü Sektör Araştırmaları Birliği’nin (ISTR-International Society for Third Sector Research) 9. Uluslararası Konferansı 7-10 Temmuz 2010 tarihlerinde Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV) ve Kadir Has Üniversitesi ev sahipliğinde İstanbul’da yapıldı. İki yılda bir dünyanın farklı bir şehrinde düzenlenen ISTR Uluslararası Konferansı’nda dünyanın önde gelen araştırmacıları sivil toplum alanında yaptıkları çalışmaları sundular. Bu boyutuyla ISTR Konferansı bu alanda mevcut durumun değerlendirilmesi ve sektörün geleceğine ve gelişmesine yönelik öneriler sunması nedeniyle dünyada bu alanın en önemli etkinliklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Konferans, sivil toplumun durumuyla ilgili vizyon sağlaması, uluslararası ilişkilerinin gelişmesi ve ülkemizde sivil toplumun tanıtılması açısından da önemli bir adım olmuştur.

 • Avrupa Vakıflar Merkezi 18. Genel Kurul ve Konferansı, 1-3 Haziran, Madrid

  Avrupa Vakıflar Merkezi her yıl Genel Kurul ve Konferansı’nda, Avrupa vakıfları ve kurumsal bağışçıları bir araya getiriyor. Vakıflar ve bağışçılar için yılın en önemli etkinliği olan konferans, katılımcılarına bilgi paylaşımı ve ortaklıklar kurmaları için elverişli bir ortam sağlamaktadır. EFC  1-3 Haziran 2007 tarihlerinde  “Avrupa Vakıfları: Küresel Filantropinin Önündeki Yeni Engeller” başlığı altında Madrid'de toplanmıştır.