Sosyal Girişimcilik Projesi

 • 26 Ekim 2011 Sosyal Girişim Toplantısı Notları Yayımlandı

  TÜSEV’in British Council desteği ve işbirliği ile yürüttüğü Sosyal Girişimcilik Projesi’nin ikinci aşaması kapsamında sosyal girişim ve sosyal değişim konusunda çalışan çeşitli kuruluş ve kişileri bir araya getirmeyi, paydaşlar arasında düzenli bilgi alışverişini sağlamayı ve ortaklıkları teşvik etmeyi amaçlayan sosyal girişim toplantıları serisinin dördüncü toplantısı, 26 Ekim 2011 Çarşamba günü gerçekleştirildi. Kardan sosyal faydaya uzanan yelpazede şirketlerin sosyal girişimlere yaklaşımını anlamak ve özel sektör- sosyal girişim ilişkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilen toplantıya Mikado Danışmanlık Genel Müdürü Serra Titiz ve Endeavor Türkiye Genel Sekreteri Didem Altop konuşmacı olarak katıldılar.Toplantıda yapılan sunumlardan derlenen notlara ekden ulaşabilirsiniz. 31/10/2011
   

 • Sosyal Girişimler Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey www.sosyalgirisim.org Adresinde

  TÜSEV’in British Council desteği ve işbirliğiyle yürüttüğü “Sosyal Girişimcilik Projesi” sonucunda sosyal girişimlerle ilgili kapsamlı bilgiler içeren, sosyal girişim kurmak isteyenlerin ihtiyacı olan bilgilere ulaşmalarını sağlayan ve bilgi paylaşımını teşvik eden interaktif bir web portalı hazırlanarak erişime açıldı.
  Ülkemizde kar amacı gütmeyen şirket veya kuruluş olarak da bilinen sosyal girişimler; özel sektör ve sivil toplumun kesişim noktasında bulunan, sosyal sorunların çözümünde girişimcilik esaslı veya serbest piyasa bazlı yöntemler benimseyen kuruluşlardır. Sosyal girişimler, vakıf veya dernek iktisadi işletmesi, kooperatif, şirket gibi çeşitli tüzel kişilikler olarak faaliyet gösterebilmekte ve gerek yarattıkları sosyal fayda, gerekse istihdama ve ekonomiye katkıları ile önemli bir potansiyel sunmaktadır.
  www.sosyalgirisim.org adresinden ulaşabileceğiniz portal sosyal girişimler nedir, nasıl kurulur, nasıl gelişir gibi sorulara cevap veriyor. Ayrıca kullanıcılarına kurdukları sosyal girişimleri tanıtma, duyuru ve kaynakları ekleme, yorum yapma ve gelişmelerden haberdar olma şansı veriyor.

 • Sosyal Girişim Toplantıları Başladı: Nasıl Katılabilirsiniz?

  TÜSEV’in British Council desteği ve işbirliği ile yürüttüğü Sosyal Girişimcilik Projesi’nin ikinci aşaması Nisan ayı itibarıyla başladı. Proje kapsamında sosyal girişimler ve sosyal değişim konusunda çalışan çeşitli kuruluş ve kişileri bir araya getirmeyi, paydaşlar arasında düzenli bilgi alışverişini sağlamayı ve ortaklıkları teşvik etmeyi amaçlayan bir dizi toplantı yapılacaktır. Bu kapsamda sosyal yenilikçilik konulu ilk toplantı 22 Nisan Cuma günü Genç Başarı Eğitim Vakfı’nın katkılarıyla gerçekleşti. Toplantıya Bulgaristan Junior Achivement – Young Enterprise (JA-YE) CEO’su Milena Stoycheva ve Avrupa Politika Danışmanları Bürosunda Danışman olarak görev yapan ve Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan “Avrupa Birliği’nde Sosyal Yenilikçilik” başlıklı raporunun yazarlarından Matteo Bonifacio konuşmacı olarak katıldı. Toplantıda yapılan sunumlardan derlenen notlara www.sosyalgirisim.org adresinden ulaşabilirsiniz. İki ayda bir tekrarlanması planlanan toplantılardan haberdar olmak için www.sosyalgirisim.org'a üye olmayı unutmayınız.

 • Sosyal Girişimcilik Seminerleri, 21-22 Eylül 2010, Ankara

  Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV), British Council destek ve işbirliğiyle 2010 yılı boyunca ülkemizde sosyal girişimlerin ve sosyal girişimciliğin önündeki fırsat ve engellerin tespit edilmesi ve bu konuda lobi ve farkındalık yaratılması amacıyla Sosyal Girişimcilik Projesi yürütmektedir. Bu proje ile, sosyal bir misyonu bulunan bireysel girişimciler ve STK’lara girişimcilik, yenilikçilik ve yaratıcılık yolu ile toplumsal değişime olumlu katkıda bulunmalarını sağlamak için bir platform oluşturulması; ilgili paydaşlar arasında sosyal girişim modellerinin tanıtılması ve yaygınlaşmasının teşvik edilmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda 21 Eylül 2010 Salı günü özel sektör ve sivil toplum temsilcilerine yönelik, 22 Eylül Çarşamba günü ise kamu temsilcilerine yönelik birer günlük seminerler düzenlenecektir. Seminerlere İngiltere’den bir uzman da katılarak tecrübelerini paylaşacaktır. Seminerler süresince Türkçe-İngilizce tercüme hizmeti sağlanacaktır. Toplantıya ilgi duyan sivil toplum, özel sektör ve kamu temsilcilerinin en geç 15 Eylül 2010 Çarşamba gününe kadar [email protected] adresine iletişim bilgileri (isim, kurum, ünvan, tel, e-mail) ile birlikte seminere neden katılmak istediklerine dair açıklamayı e-mail olarak göndermeleri gerekmektedir. Başvurular değerlendirilerek 17 Eylül Cuma günü yanıtlanacaktır.

 • Sosyal Girişimcilik Projesi

  British Council, 2009-2010’da sosyal girişimcilik alanında İngiltere ve Türkiye arasında ortaklıklar oluşturmak üzere bölgesel bir proje uygulamaya başlamaktadır. Proje, sosyal bir misyonu bulunan STK’lara çevrelerinde fark yaratmalarını; girişim, yenilikçilik ve yaratıcılık yolu ile olumlu toplumsal değişime katkıda bulunmalarını sağlamak için bir platform sağlamayı amaçlamakta ve Türkiye’nin yanı sıra Ukrayna, Sırbistan, Gürcistan ve Hırvatistan’da gerçekleştirilmektedir.

   

  Bu kapsamda TÜSEV, British Council desteği ve işbirliğiyle 2010 yılı boyunca ülkemizde sosyal girişim modelinin önündeki fırsat ve engellerin tespit edilmesi ve bu konuda ilgili paydaşlar nezdinde farkındalık yaratılması amacıyla “Sosyal Girişimcilik Projesi”ni yürütmektedir.