Online Yayınlar

 • Türkiye’de Bireysel Bağışçılık ve Hayırseverlik

  Prof. Dr. Ali Çarkoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Selim Erdem Aytaç liderliğinde, Koç Üniversitesi Saha Araştırmaları Merkezi tarafından yürütülen ve Anadolu Vakfı, Aydın Doğan Vakfı, ENKA Vakfı, Hüsnü M. Özyeğin Vakfı, Sabancı Vakfı,  Vakfı ve Vehbi Koç Vakfı tarafından desteklen Türkiye’de Bireysel Bağışçılık ve Hayırseverlik Araştırması, hayırseverlik algısı, bireysel bağışçılık alanındaki eğilimler, bağış yapılan alanlar ve bağış yapma motivasyonları gibi birçok konuyu güncel veriler eşliğinde sunuyor.

 • Sivil Topluma Aktif Katılım: Uluslararası Standartlar, Ulusal Mevzuattaki Engeller Öneriler

  Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından fonlanan Türkiye’de Sivil Toplumun Gelişimi ve Sivil Toplum Kamu İşbirliğinin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında hazırlanan Sivil Topluma Aktif Katılım: Uluslararası Standartlar, Ulusal Mevzuattaki Engeller Öneriler raporu sivil toplum için elverişli ortama dair yasal engelleri belirleyerek çözüm önerileri sunan rapor yayınlandı.

 • Şirketlerin Topluma Yatırım Programları için Rehber

  Bu yayında, şirketlerin topluma katkı programlarındaki iyi uygulamaları ve yenilikçi yaklaşımları incelemek üzere 15 şirketin kurumsal sosyal sorumluluk yönetmenleri ve şirketlere danışmalık eden 5 kuruluşun temsilcileri ile gerçekleştirdiği görüşmelerin sonunda TÜSEV’in elde ettiği bulgular aktarılıyor. Şirketlerin topluma katkı programları oluştururken ya da topluma katkı stratejilerini yenilerken faydalanabileceklerini pratik bilgiler ve ipuçları veriliyor.  Rehberde Akbank, Anadolu Grubu, Arzum, Aviva Sigorta Aygaz, Banvit, Borusan Holding, Boyner Holding, Doğan Gazetecilik, Doğuş Grubu, HP, IBM Türk, Koç Holding, PwC, Turkcell’in hayata geçirdiği iyi uygulamaları öğrenmenin yanı sıra Benchmark, Mikado, Köprü Kurumsal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik Danışmanlığı, Özel Sektör Gönüllüler Derneği ve Yaşama Dair Vakıf şirketlere yönelik öneri ve tavsiyeleri okuyabilirsiniz. 

 • Vakıfların Hibe Programları için Rehber

  Vakıfların hibe programı oluşturmak ve yönetmek için ihtiyaç duyabilecekleri pratik bilgilerin yer aldığı bu rehberde, hibe program stratejisi geliştirme, hibe döngüsü ve paydaşlarla işbirliği ve ortaklık konularında izleyebilecekleri adımların açıklanıyor. Rehberde Türkiye’de hibe programı olan yedi vakfın (Açık Toplum Vakfı, Bolu Bağışçılar Vakfı, Hayata Artı Vakfı, GençBank (TOG), Sabancı Vakfı, Türkiye Vodafone Vakfı, WWF-Türkiye) hibe programlarını nasıl tasarladıkları, ne şekilde yönettikleri ve nasıl sonuçlar aldıklarına dair paylaşımlarını bulabilirsiniz.

 • Bireysel Bağışçılar için Rehber

  Planlı bağışçılığa geçiş yapmak isteyenler için yol gösterici nitelikli ilk ve tek rehber olan bu yayında, bağışçıların ne tip zorluklarla karşılaştıklarına, ne tür yaratıcı yöntemler benimsediklerine ve stratejilerini zamanla nasıl adapte ettiklerine dair kişisel paylaşımlar bulunmaktadır. Sosyal değişim projelerini destekleyen, desteklediği çalışmalara aktif olarak katılan, girişimci tipte 23 bağışçının öyküsünün yanı sıra bireylerin bağış kararlarını alırken faydalanabilecekleri pratik bilgiler, avantajları ve dezavantajları ile bağış seçenekleri, bağış stratejisi oluşturmak için izlenebilecek adımlarlar aktarılmaktadır.  Ailelerinin veya kendilerinin bağışçılık öykülerini paylaşan bağışçılar şöyle: Prof. Dr. Ali Doğramacı, Bülent Eczacıbaşı, Ebru Uygun, Engin Öztürk, Güler Sabancı, Hakan Habip, Haldun Taşman, İbrahim Betil, İbrahim Çeçen, İzzet Özilhan, Kamil Yazıcı, Mehmet Selim Baki, Nazire Dedeman Çağatay, Nüket Ersoy Alevli, Nuri Has, Rahmi M. Koç, Dr. Servet Harunoğlu, Suzan Onat Bayazıt, Şerafettin Erbayram, Şule Kurt ve Timur Erk’e ve vefatlarından önce bu çalışmaya katma şansına eriştiğimiz Asım
  Kocabıyık ve Ferhat Şenatalar.